Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? 12 podpowiedzi, które możesz wprowadzić już teraz

15 września 2017

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw

Dzieci i warzywa. Problem stary jak świat. Rodzice narzekają, że dzieci jedzą za mało warzyw, a dzieci narzekają jakie to one niedobre. Jak temu zaradzić? Jak sprawić, aby dziecko polubiło warzywa? Czy jest możliwe, żeby dziecko samo domagało się warzyw i prosiło o dokładkę? Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Powiem Wam, że jako mama trzylatki widzę, że nie jest to aż takie trudne. Oczywiście w moim przypadku nie jest wcale idealnie. Czasem warzywa same wskakują do brzuszka, czasem muszę się nagimnastykować. Jednak większych problemów nie mam i mogę śmiało powiedzieć, że moje dziecko je dużo różnych warzyw. Choć bywa i tak, że nawet ukochany brokuł nie wchodzi. Tak to jest. Tak jak i dorośli tak i dzieci nie zawsze mają na wszystko ochotę. Mimo wszystko to my rodzicie powinniśmy zadbać o to, żeby dziecko polubiło się z warzywami. Jak to zrobić? Zapraszam na zbór moich obserwacji w postaci tego mini poradnika.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

#1 Zacznij od siebie i dawaj dziecku dobry przykład

To jest absolutna podstawa. Jeśli sama będziesz krzywić się na widok brokułu a jednocześnie będziesz do niego zachęcać dziecko no to coś tutaj jest nie tak. Oczywiście nie musisz lubić wszystkich warzyw, ale postaraj się dać dobry przykład. Pokaż, jak wcinasz i jak Ci smakuje Twoje ulubione warzywo. Niech dziecko zobaczy, że jesz z zadowoleniem. Pamiętaj, że dzieci bardzo uważnie obserwują otaczający świat, więc jeśli warzywa będą czymś normalnym dla Ciebie to i dla dziecka powinny. Jeśli jednak w posiłkach będzie mieć mało warzyw, a w dodatku będziesz panikować przy ich podawaniu to sama zniechęcisz dziecko do jedzenia warzyw.

#2 Nastaw się pozytywnie do warzyw

Staraj się wyeliminować zachowanie, gdzie przy podawaniu warzyw od razu podchodzisz z pozycji, że pewnie nie będzie smakowało, bo to przecież warzywo. Pomyśl, jak podałabyś to warzywo, gdyby było pysznym owocem, a jak gdyby było słodyczami. Czasami sami nieświadomie wysyłamy dziecku komunikat, że to jest warzywo więc może nie smakować. Nie traktuj warzyw jako problemu. Nastaw się pozytywnie. Warzywa powinny być stałym elementem posiłków każdego dnia i nie ma co z nimi nadmiernie cudować.

#3 Nie zmuszaj dziecka do warzyw

Jeśli dziecko zdecydowanie nie chce zjeść danego warzywa to zaproponuj jego spróbowanie i upewnienie się czy faktycznie jest takie okropne na jakie wygląda, czy może jednak da się zjeść (u mnie czasami okazuje się, że tylko wygląda źle, a smakuje dobrze). Nigdy jednak nie zmuszaj. Zachęcaj, próbuj, ale nie zmuszaj. Tak jak Ty nie chciałabyś, aby ktoś zmuszał Cię do zjedzenia czegoś co Ci nie smakuje tak i Ty nie zmuszaj swojego dziecka. Ze zmuszania nie ma nic dobrego.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw

#4 Zachęć dziecko do wspólnego przygotowania posiłków

Kiedy zaangażujesz dziecko we wspólne przygotowanie posiłków, gdzie dziecko ma z tego radochę i sporo zabawy to uwierz mi zjedzenie wspólnie przygotowanego posiłku będzie o wiele prostsze, niż gdybyś podała obiad przygotowany tylko przez Ciebie. Oczywiście jeśli dziecko nie znosi brukselki, to takie przygotowanie razem brukselki niekoniecznie może zadziałać tak, że dziecko zje cały talerz brukselek. Może po prostu będzie mniej negatywnie nastawione? Może zacznie otwierać się na to warzywo? Przy nowych warzywach i nowych smakach wspólne gotowanie zdecydowanie pomaga i zachęca do poznawania nowych smaków.

#5 Baw się jedzeniem, czyli o gadającym Panie Brokule, drzewach dinozaura i magicznym napoju Shreka

Podobnież nie powinno się bawić jedzeniem, ale u mnie w domu to już reguła, że jedzenie “gada” do mojego dziecka. Jest spory rechot, dużo zabawy a przy okazji mamy pełny brzuszek. Ostatnio hitem są gadające warzywa, które przepychają się w kolejce które pierwsze zostanie zjedzone. Z boku wydaje się to dziwne, ale uwierzcie działa cuda. Dziecko zajmuje się zabawą i zapomina że je. Warto dostosować też te gadające warzywa do tego co lubi akurat Twoje dziecko. U nas był taki etap, kiedy brokuł był drzewkiem dinozaura. No wiecie zwykły brokuł nie był interesujący do zjedzenia, a drzewka dinozaura znikały migusiem. Był też moment, kiedy zielone koktajle, były magicznym napojem Shreka. Po wypiciu sprawdzałyśmy w lusterku, czy jesteśmy zielone tak jak Shrek.

#6 Wierszyki i piosenki o warzywach

Znacie wiersze o warzywach? Polecam Brzechwę “Pan Pomidor”, “Na straganie” itd. Możecie czytać przed pójściem spać, a później używać wiersze przy posiłkach. Trochę zabawy, trochę śmiechu, a je się o wiele lepiej i łatwiej. Do tego dziecko zaczyna kojarzyć warzywa z czymś miłym i pozytywnym i chętniej je wcina.

#7 Przemycaj warzywa w koktajlach i zupach kremach

Zabaw się w warzywną przemytniczkę. Jeśli Twoje dziecko nie lubi pietruszki, jarmużu czy tam szpinaku to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś podała je w bardziej ukrytej formie. Idealnie do tego sprawdzają się zielone koktajle czy zupy kremy. Moje dziecko raczej samo z siebie nie zje pęczka zielonej pietruszki czy jarmużu, a jak podam je zmiksowane w koktajlu to wypija całą szklankę i prosi o więcej. Podobnie jest z zupami kremami. Ważne, żeby dobrze smakowały, a co zmiksowałaś w zupie to już Twój słodki sekret.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw

#8 Opowiadaj ciekawostki o warzywach

U mojej trzylatki to działa. Kiedy kręci nosem przy jakiś warzywach to staram się powiedzieć coś ciekawego, zachęcającego i oczywiście prawdziwego. Taka trochę ciekawostka i historyjka o warzywie. Dla dziecka takie warzywo staje się wtedy bardziej interesujące i wie o nim coś więcej niż tylko to że jest do zjedzenia. Tylko błagam nie rzucaj nudnymi hasłami typu: “zjedz paprykę, bo ma dużo witaminy C”. Jakoś to rozwiń i przedstaw w ciekawy dla dziecka sposób. Dzieci często lubią też słyszeć, że od danego jedzenia urosną i będą silne i pełne energii i coś tam może uda im się dzięki temu zrobić.

#9 Pokaż dziecku jak rosną warzywa

Zabierz dziecko na wieś, do ogródków działkowych, dziadków, wujka czy gdzie tam jeszcze rosną warzywa. Pokaż dziecku jak to się dzieje, że mamy warzywa. Jeśli masz możliwość i czas to może spróbujcie razem coś zasadzić, wyhodować? To fantastyczny sposób na ciekawe spędzenie razem czasu, nauczenie się czegoś ciekawego i przy okazji przekonanie do warzyw, a nawet ich polubienie.

#10 Nagradzaj dziecko warzywami

Dziwne? Pamiętaj, że to Ty jako rodzić w dużym stopniu przekazujesz dziecku co jest normalne, a co nie. Może warto spróbować. Wyobraź sobie, że odbierasz dziecko z przedszkola i częstujesz je w obraną marchewką w nagrodę za dobre sprawowanie. Marchewka nie? To może chipsy z suszonych buraków?

#11 Podawaj warzywa jako przekąski

Marchewki (chociaż według UE to owoce), ogórki, oliwki, małe pomidorki to idealne warzywa na małe przekąski. Czasem wystarczy obrać marchewkę, pokroić w słupki i zaserwować dziecku jako przekąskę nawet obok owoców.

#12 Mamo! Nie zniechęcaj się tak łatwo. Próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj.

Nie zmuszaj, ale zachęcaj. Nie smakowała surowa marchewka? To może gotowana? A może pieczona? Próbuj różne warianty, tekstury kształty i sposoby. Nie smakowało w sierpniu? Może zasmakuje we wrześniu? Uzbrój się w cierpliwość i próbuj. Podbijaj kubki smakowe swojego dziecka małymi kroczkami i ciesz się z małych sukcesów. Mało które dziecko zajada się warzywami bez zająknięcia, ale warto dla dobra i zdrowia naszych dzieci próbować i dawać dzieciom jak najwięcej warzyw.

To już wszystko co dzisiaj chciałam Ci w temacie “Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw” przekazać. A jak wygląda u Ciebiewyglą∂a ta kwestia? Masz inne skuteczne sposoby na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw? Zachęcam do podzielenia się poniżej w komentarzu.

Masz w domu niejadka? Sprawdź mój wpis w temacie  >klik klik<.

 


Dzięki za wizytę i do zobaczenia ponownie.

 Chcesz być na bieżąco? Obserwuj mnie na Facebooku,  Instagramie  i InstaStories.

Monika

You Might Also Like