Jak odstawić dziecko od piersi? Jak to zrobiłam?

13 września 2017

Znajoma poprosiła mnie o wpis o tym jak odstawić dziecko od piersi i jak mi się to udało. No właśnie… jak to zrobić? Jak odstawić dziecko od piersi? Odpowiedzi na takie pytanie w google znajdziemy tysiące tylko co wybrać dla siebie? Nie jestem ekspertem od laktacji, karmienia piersią, nie ma jednej złotej rady, ale podzielę się z Wami jak to było u mnie i co doradzały mi moje znajome, które też już odstawiły dzieci od piersi.

Zanim jednak odstawisz dziecko od piersi…

Przemyśl sprawę i zastanów się czy faktycznie już tego chcesz i potrzebujesz. Czy to jest najlepsza decyzja dla Ciebie i dla dziecka? Oczywiście są czasem sytuację, kiedy musimy to zrobić i nie mamy wyboru, ale jeśli mamy to warto dobrze przemyśleć decyzję. Czasem wpływ na zakończenie laktacji ma otoczenie, które najpierw naciskało na obowiązkowe karmienie, a później wywiera presję, że tak dużego dziecka się już nie karmi. Nie mówię tutaj o przypadkach ekstremalnych, ale sama spotykałam się z różnymi opiniami, kiedy to karmiłam chodzące już dziecko (więcej o tym we wpisie tutaj). Pamiętaj, że odstawienie dziecka od piersi to jest całkiem duże wydarzenie dla dziecka i raczej nie ma od tego już odwrotu. Jeśli jesteś jednak zdecydowana i pewna to śmiało zapoznaj się z tematem, zaplanuj i przechodź do działania. Poniżej masz kilka sposobów, może któryś z nich będzie dobry dla Ciebie i Twojego dziecka?

 Kilka sposobów na odstawienie od piersi:

#1 Zostawiamy dziecko pod opieką rodziny i wyjeżdżamy na kilka dni

Bardzo popularna opcja. Słyszałam o niej od wielu koleżanek i znajomych. Kiedy nadchodził czas na ostawienie, matki karmiące zostawiały dziecko z mężem/partnerem/mamą/babcią lub innymi osobami godnymi zaufania i jechały gdzieś na kilka dni. Najczęściej były to trudne rozstania, było wiele łez i dziecka i mamy, ale w efekcie po kilku dniach dziecko zaczynało pić mleko z butelki, czy ze szklanki za pomocą słomki. Mnie ta opcja nieco przeraża i sama nie dałabym rady, ale znam wiele mam które to zrobiły i polecają.

#2 Stopniowo redukujemy karmienia

To nie jest sposób na szybkie odstawienie. To jest długofalowy proces. Stopniowo eliminujemy karmienia w czasie dnia i w ostatniej fazie eliminujemy te wieczorne/czy nocne. Czasem idzie to bardzo płynnie, czasem są lepsze momenty, czasem gorsze, ale powoli, kroczek za kroczkiem w efekcie minimalizujemy karmienia, lub zupełnie się ich pozbywamy. Podobnież najciężej może być z wyeliminowaniem tych wieczornych, ale tutaj też jest to bardzo indywidualne. Zawsze też w tych najgorszych momentach, czyli np. przy wieczornym usypianiu możemy poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Ojciec dziecka może spróbować uśpić dziecko bez angażowania mamy i karmienia piersią.

#3 Smarujemy piersi czymś niesmacznym np. cytryną

Wydaje się brutalne, ale często jest skuteczne. Choć słyszałam o dzieciach, którym smak cytryny nie przeszkadzał i piły mleko dalej. Jak nie cytryna to może coś innego? Wybierzcie smak, którego zdecydowanie nie lubi Wasze dziecko.

#4 Rozmawiamy z dzieckiem i umawiamy się na pożegnanie z cycusiem (opcja dla starszych dzieci na piersi)

Jeśli karmimy piersią dziecko, które jest starsze i wiele rozumie, to możemy razem z dzieckiem omówić temat. Brzmi poważnie, ale jest to prostsze niż nam mamom się wydaje. Ważne jest tylko, żeby wyczuć własne dziecko i znaleźć takie przedstawienie sprawy, aby dziecko samo chciało zrezygnować z karmienia. Popularne jest odwoływanie się do tego jak duże i dorosłe jest dziecko i że tak duże dzieci nie piją już mleka od mamy.

Jak odstawiłam dziecko od piersi?

Odstawiłam córkę na kilka dni przed jej drugimi urodzinami. Przygotowywałam ją na to dobre dwa tygodnie. Przy praktycznie każdym karmieniu mówiłam, że jest już bardzo dużą dziewczynką, niedługo kończy dwa latka i czas najwyższy pożeganać się z piersią. Tłumaczyłam, że mleko mamy jest dla dzidziusia, a ona już dzidziusiem nie jest. Mówiłam też, że mleko niedługo nie będzie już smaczne. I tak pewnego dnia powiedziałam, że to jest ten dzień i że mleko się zepsuło. Skorzystałam z patentu z cytryną i faktycznie zadziałało. Był lekki szok, małe łezki, ale żadnego dużego dramatu. Faktycznie zrobiłyśmy papa do karmienia piersią i to było tyle. Poszło bardzo łatwo i przyjemne. O wiele prościej niż myślałam.

jak odstawić dziecko od piersi

To wszystkie sprawdzone sposoby jakie znam i mogę Wam nieśmiale polecić. Pamiętajcie tylko, że każde dziecko jest inne i nie ma złotego sposobu na odstawienie od piersi.  Na jedno dziecko zadziała dany sposób, a na inne nie.

Która z Was odstawiała już dziecko od piersi? Jak to zrobiłyście? Podzielcie się swoimi historiami poniżej i pomóżcie innym karmiącym mamą przy odstawianiu od piersi.


Dzięki za wizytę i do zobaczenia ponownie.

 Chcesz być na bieżąco? Obserwuj mnie na Facebooku,  Instagramie  i InstaStories.

Monika

 

You Might Also Like