Słoiki hermetyczne. Mój sposób na porządek w kuchni

10 maja 2017

Od wiecznego bałaganu w szafkach kuchennych po ład i porządek. Czyli jak pokochałam słoiki hermetyczne

Pewnie wiele z Was zna to uczucie, kiedy otwiera szafkę/regał i widzi sporo rozsypanych produktów sypkich pomimo starań przy zamykaniu oryginalnego opakowania produktu. Gdzieś się mąka wysypała, gdzieś zrobiła dziura, gdzieś leżą resztki owsianki, w kącie wysypała się fasola. Całość wygląda słabo, a do tego wiele produktów przez to się marnuje. Ciężko jest też ogarnąć co mamy, czego nie mam i co warto byłoby dokupić, żeby życie nas niemiło nie zaskoczyło w połowie przygotowywania obiadu.

Po latach udręki z bałaganem w szafkach z mąką, soczewicą i owsianką znalazłam rozwiązanie. To jest cudownie prosty, bezpieczny sposób na przechowywanie produktów suchych w kuchni. Tak wiem, stary jak świat, ale może właśnie dlatego, że taki stary to wart odświeżenia i polecenia.

Jeśli tak jak ja macie problem z uporządkowanie produktów w kuchni i utrzymanie ładu to koniecznie sprawdźcie słoiki hermetyczne. Wystarczy czasem sprawdzić 2-3 sztuki na próbę. U mnie pomysł załapał, a ja łapę się za głowę, że tak długo żyłam bez moich słoików. Aktualnie nie wyobrażam sobie bez nich dobrze wyposażonej kuchni i wciąż dziwię się, że kiedyś wydawały mi się brzydkie i babcine.

słoiki hermetyczne

Dlaczego warto zainteresować się słoikami hermetycznymi?

 1. Słoiki wprowadzają ład i porządek.
 2. Dzięki nim nic się nie marnuje. Wszystko jest pięknie posegregowane, nic się nie wysypuje i nie nasiąka wilgocią.
 3. Pokazują stan naszych zapasów. Wszytko widać jak na dłoni – co mamy i ile tego mamy. Teraz wiem, że powoli kończy mi się soczewica, i ryż.
 4. Pięknie wyglądają.
 5. Są ze szkła, a więc tworzywa które nie wchodzi w reakcje z jedzeniem.
 6. Bezpiecznie przechowują suchą żywność. Czytaj z dala od moli spożywczych, wilgoci i powietrza.
 7. Można wykorzystać je jako element ozdobny, a także jako wazon czy słoik na dżem.
 8. Zachęcają do spędzania czasu w kuchni. Ja przynajmniej tak mam, że jak widzę te piękne, uporządkowane słoiki to zaraz nabieram ochotę na pichcenie.

słoiki hermetyczne

Jakie wady mają słoiki hermetyczne?

Tak jak wszystko, tak i te wychwalane przeze mnie słoiki hermetyczne mają wady. W kwestii słoików mogę doczepić się do tego, że:

 1.  ciężkie, a jak są ciężkie to nie da się ich za dużo włożyć do szuflady, żeby przypadkiem za bardzo jej nie obciążyć.
 2. Można je stosunkowo łatwo potłuc.
 3. Zajmują sporo miejsca. No wiecie, przechowując wszystko w oryginalnych opakowaniach, woreczkach itd. możemy zmieścić praktycznie całość do jednej sporej szuflady (ja przynajmniej tak miałam). W przypadku słoików potrzeba więcej miejsca. Do tego pustego słoiczka nie da się złożyć, zajmuje wciąż tyle samo miejsca.
 4. W przypadku ewentualnej przeprowadzki ciężko je przetransportować.

Jakich słoików hermetycznych używam?

Od takich 0,5l do takich 2 l. W zależności od tego co chcę przechowywać. Mąkę pszenną zwykłą jak i razową przechowują w największych i najwyższych słojach. W tych o pojemności 1,8 i 1l  przechowuje soczewicę, ryż, kaszę, fasolę, daktyle, owsiankę. W mniejszych słoikach adekwatnie mniejsze ilościowo produkty takie jak surowe kakao, płatki drożdżowe, jagody goi i resztki kasz. Mam też kilka malutkich słoiczków hermetycznych na przyprawy.

słoiki hermetyczne

Gdzie można kupić słoiki hermetyczne?

Ja swoje kupiłam w Ikei i bardzo jej polecam (znajdziecie je na stronie Ikea tutaj lub w wyszukiwarce cenowej tutaj). Podobne słoiki hermetyczne w różnych kształtach i rozmiarach znajdziecie również do kupienia online tutaj lub w wielu sklepach stacjonarnych. Poza słoikami ze szkła możecie znaleźć też plastikowe pojemniki z pokrywą. Też będą robić robotę, ale to jednak plastik i zapięcie nie jest aż takie szczelne. Wybór ostateczny jednak jak zawsze należy do Was.

A Wy jak przechowujecie sypkie produkty w kuchni? Słoiki hermetyczne? Plastikowe pojemniki? Klasyczne słoiki? Pojemniki po produktach jak np. słoiki po kawie? W oryginalnych opakowaniach produktów? A może wszystko przed Wami i właśnie planujecie zabrać się za porządki w kuchni?


Dzięki za wizytę i do zobaczenia ponownie.

 Chcesz być na bieżąco? Obserwuj mnie na Facebooku,  Instagramie  i InstaStories.

 

Monika

You Might Also Like